Upały atakują! Sprawdź jak nie doprowadzić do przegrzania organizmu!
Opublikowany przez:
Mela134
Autor zdjęcia/źródło:
Przegrzanie organizmu@flikr.com/Evo Flash
Przegrzanie organizmu, czyli hipertermia to podwyższona ciepłota ciała spowodowana zbyt długim wystawieniem na wysoką temperaturę. Gdy jest nieleczona może doprowadzić do śmiertelnego udaru cieplnego. Jest niebezpieczna zwłaszcza dla małych dzieci i osób starszych.
Gdy występuje przegrzanie organizmu dochodzi do kumulacji ciepła w organizmie. Zdolność naturalnego ochładzania się przez pocenie znacznie spada, więc zmniejsza się oddawanie ciepła do otoczenia. Organizm ma wtedy problemy z samodzielnym obniżeniem temperatury ciała i w wyniku przegrzania może dojść do udaru słonecznego. Przegrzanie często bywa powiązane z z odwodnieniem organizmu. Na przegrzanie organizmu są narażone szczególnie osoby starsze i dzieci, ponieważ u nich proces regulacji temperatury ciała nie przebiega tak sprawnie, jak u innych osób.
Przyczyny hipertermii
- Nadmierne przebywanie na słońcu. Wówczas zdolność naturalnego ochładzania się organizmu może zostać upośledzona do tego stopnia, że istnieje duże ryzyko wystąpienia udaru słonecznego.
- W czasie gorących kąpieli wodnych i parowych jak również podczas przebywania w dusznej, wilgotnej i gorącej atmosferze, np. w hutach czy pralniach.
- Przy nadmiernym wysiłku fizycznym. Ciepłe, nieprzewiewne, a także ciasne ubranie także sprzyjają przegrzaniu organizmu.
- Na skutek zaburzenia termoregulacji w wyniku przyjmowania leków antyhistaminowych, moczopędnych, antydepresyjnych i rozszerzających naczynia.
- Na skutek współistniejących chorób jak cukrzyca, choroby serca czy nadczynność tarczycy.
Jak zapobiegać przegrzaniu organizmu
- W sezonie letnim zwiększajmy spożycie płynów, zwłaszcza wody, wprost proporcjonalnie do temperatury otoczenia.
- W samochodach zamontujmy klimatyzatory
- W upalne dni nośmy ubrania z naturalnych tkanin jak len, bawełna czy jedwab.
- Stosujmy dietę bogatą w surowe owoce oraz warzywa. To również jest dobry sposób na uzupełnianie płynów oraz składników mineralnych.
- Uważajmy na alkohole i kofeinę. Mogą one spowodować dodatkową utratę płynów.
- Nie pozostawajmy zbyt długo na słońcu.
- Stosujmy napoje nawadniające dla niemowląt.
- Chrońmy głowę przed przegrzaniem.
Pierwsza pomoc
Jeśli dostrzeżemy pierwsze objawy przegrzania organizmu. Zastosujmy zimne okłady i spryskajmy ciało wodą. Jak najszybciej przejdźmy do klimatyzowanego pomieszczenia i pijmy dużo wody.
ZOBACZ RÓŁWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Najnowsze komentarze
-
195.147.*.*
2016.06.26 06:58
Pamiętajcie o zwierzętach,psy też są narażone na przegrzanie i jest to dla nich równie niebezpieczne
-
Stokrotka
2016.06.23 15:45
Wszystko z rozsądkiem! Lepiej w cieniu niż za długo na słońcu